Vakfımızın da katılımı ile Samsun TSO ev sahipliğinde yapılan Samsun’a ve Samsun’dan yapılan uçak seferleri ile ilgili ortak basın açıklaması

Samsun Uçak Seferleri Planlamasına İlişkin
Samsun Meslek ve Sivil Toplum Kuruluşları
ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
26 Ağustos 2019

Samsun, coğrafi stratejik konumu ve ekonomik sosyal yönüyle Karadeniz Bölgesi’nin en önemli ilidir.

Samsun, Limanları, Serbest Bölgesi, Karadeniz Bölgesinin tek Fuar ve Kongre Merkezi, Lojistik Merkezi, Organize Sanayi Bölgeleri, ülkemizin en önemli iki büyük ovası, yaygın ulaşım ve haberleşme ağı, hizmetler sektöründe gelişmiş altyapısı; ilimize katma değer kazandıran ekonomik varlıklarımızdır.

Geçmişten bugüne bölgenin buluşma noktası niteliğinde olan ilimiz, bu ekonomik varlıklarının yanı sıra alternatifli sektörler etrafında gelişim hususunda da önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyellerini daha da geliştirmek için hiç şüphesiz havayolu bağlantısı olmazsa olmazlardan biridir.

Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya ile her gün için sabah ve akşam karşılıklı gidiş dönüş seferlerinin konulması başta işadamlarının ve tüm Samsun halkının beklentisidir.

Bölgesel merkez şehir olmasından kaynaklanan yoğun işgücü, sermaye hareketliliği, ulaşım bağlantıları gibi hususlar nedeniyle, işbirliği bağlantılarımızın en yoğun olduğu bu dört noktaya direkt uçak seferi ihtiyacı gittikçe artan bir gerçektir.

Havayolları seferlerinin sürekli değişmesi, elverişsiz saatlere koyulması ve maalesef sıklıkla duyduğumuz anlık iptaller, özellikle şehrimizde faaliyet gösteren turizmcilerimiz olmak üzere tüm imalat ve hizmet sektörlerini zora sokmaktadır.

Sürekli değişen, iptal olan ve rantabl olmayan saatlerde planlanan; fahiş ve istikrarsız fiyatlardaki uçak seferleri; havayolu seyahatlerini maalesef azaltmakta ve memnuniyetsizlik yaratmaktadır. Bu durum istiklal mücadelesinin simge şehri Samsun adına itibar zedeleyici ve üzüntü vericidir.

Samsun turizm, kültür, spor, sağlık ve eğitim faaliyetleri alanlarında bölgesel bir merkez ve gelişim alanı iddiasındayken ulaşım alternatiflerinin sınırlandırılması ve hatta havayolu ulaşımının kullanılması hususundaki bu caydırıcılık ekonomik bağlamda da olumsuz bir hal yaratmaktadır.

İş dünyası olarak beklentimiz İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya hatlarına direkt, düzenli ve makul saatlerde uçak seferleri planlanmasıdır.

Konuyla ilgili olarak havayolları şirketlerine ve ilgili mercilere taleplerimizi birkaç kez yazılı olarak bildirdik. Yüz yüze görüşme imkanı bulduğumuzda da yetkililerle konuyu paylaştık. Ancak gelinen noktada sıkıntıların artarak devam ettiğini görmekteyiz. Sefer saatleri düzelmediği gibi hem sefer sayıları giderek azaldı, hem de saatleri daha da kötü hale geldi.

Yaşanan sıkıntı sadece havayolu taşımacılığını kullanmak isteyenlerle ilgili değildir, bu tüm şehri ilgilendiren, şehrimizin itibarını zedeleyen bir olumsuzluktur.

Şehrimizin kalkınması ve gelişmesi derdinde olan taraflar olarak, beklentimiz kentimizin büyüklüğü oranında hakettiği sefer sayısının artması ve düzenli saatlerde sefer planlamasının uygulamaya konulmasıdır.

Havayolu şirketlerimizi yaşanan bu olumsuzlukların giderilmesi ve kentimizin potansiyeli çerçevesinde beklentilerimizin değerlendirilmesi hususunda hassasiyete davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İmzalı belge için tıklayın.

SAMSUN TSO

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası

SAMSUN TB

Samsun Ticaret Borsası

SAMSUN ESOB

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

SMMMO

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

SAM-SEV

Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı

SAMSİAD

Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği

MÜSİAD

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği – Samsun Şb

ASRİAD

Asrın İşadamları Derneği – Samsun Şb

KARGİF

Karadeniz Genç İş Adamları Federasyonu

SAMGİAD

Samsun Genç İş Adamları Derneği

TÜMSİAD

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği

TÜRSAB

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği – Orta Karadeniz BTK

KATİD

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği

SAMTİAD

Samsun Turizm ve İş Adamları Derneği

© 1988-2024 SAM-SEV | Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı | Tüm hakları saklıdır