Samsun Sempozyumu üzerine değerlendirme

Bir Parantez Açıldı,

Kapanmamalı…

Kıymetli Valimiz Hüseyin Aksoy’un önderliğinde,  Üniversitemiz ile Büyükşehir Belediyemizin önemli katkıları ile kentimiz için oldukça geniş bir parantez açıldı.

13-16 Ekim tarihleri arasında oldukça yoğun şekilde ve kentimizin neredeyse tüm salonları kullanılarak paylaşılan bildirilerin konu başlıklarını içeren program, açılış davetiyesi ile elime ulaştığında içerik bakımından son derece zengin ve ülkemizin hemen tüm üniversitelerinde görevli bilim insanlarının katılımı ile oluşturulduğunu memnuniyet ile gördüm.

Yıllar önce Sam-Sev’in üç yıl üst üste yaptığı, ancak çeşitli sebepler ile sürdürülemeyen sempozyumun çok daha geniş bir uygulaması ile karşı karşıyaydık. Esasen kentin tüm katmanlarını ilgilendiren konularda ortaya konulacak olan bildiriler, tüm ilgililer tarafından izlenmeliydi. Hepsine yetişemeyeceğimizi düşünerek hayıflandım ve bu duygular ile açılış seremonisine iştirak ettim. Kentimizin milletvekillerini göremediğimiz açılışa, son konuşmacı olarak Sayın Bakanımız Suat Kılıç video konferans ile katıldılar ve Samsun için planlanan çalışmaları paylaştılar.

Ve üç günlük maraton başladı.

Yakından alakalı olduğumuzu düşündüğüm iki ayrı oturuma katıldım.  Çok değerli akademisyenlerin yıllar içerisinde oluşturdukları birikimlerini 20 dakikalık oturumlara sıkıştırmaya çalışırken ne denli zorlandıklarına şahit oldum. Bu bildirilerin, sonuç kitabında geniş biçimde yer bularak kent tarihine kayıt düşüleceği düşüncesi ile de teselli buldum.

Öte yandan benim katıldığım oturumlarda kentin ilgisizliği ile salonun popülasyonu arasında dolgu olmak durumunda olan ilk ve Orta öğretim öğrencilerinin salona doluşmalarından anladım ki, kentimin insanları bu önemli parantezin dışında kalmışlar.

Bu birincisi idi… Dilerim diğerleri de takip eden yıllarda aralıksız olarak yapılır. Sayın Valimize,  Büyükşehir Belediye başkanımıza ve Rektörümüze teşekkür ediyorum. Ellerine, akıllarına sağlık.

[Bu paranteze, bir iç parantez ilave ederek bitireyim; (Organizasyonda Sivil Toplumun olmayışı dikkat çekici eksiklik idi).]

Parantezin kapanmaması ümidi ile saygılarımı sunuyorum.

Rüştü Araboğlu
Başkan

© 1988-2024 SAM-SEV | Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı | Tüm hakları saklıdır