Sahilimi İstiyorum

SAM-SEV’İN bu dönem başında gündeme taşıdığı en önemli proje “SAHİLİMİ İSTİYORUM” başlığını taşıyordu. 1950′li yıllar da Türkiye’nin en büyük üç limanından birisi Samsun’a yapılırken gözden kaçan en önemli şey, bu limanın Samsunluyu denizden koparttığı gerçeğiydi. Ancak 1960 yılların sonlarında dolgu alanında oluşturulan “SAMSUN FUARI” bu bölgede ki olumsuzluğu uzun yıllar gözden uzak tutmuştur.
Ancak 1990′lı yıların ortalarında bu fuarın anlaşılmaz şekilde kapatılması ve bu alana çeşitli yapılarla birlikte Valilik Binası’nın yapılması bu geniş alanın kaderine terk edilmesine neden olmuştur. Fuar yıllarında Samsunlu fuar da gezerken sahile inerek biraz da olsa deniz ile buluşabiliyordu.
Ancak fuarın kapanması ile birlikte Samsunlunun sahil kıyısında gezebilmesi de hayal olmuştu. Çünkü denetimden de uzak kalan bu alanlar alkoliklerin mekânı haline gelmişti. Geçmişte sandal gezileri düzenlenen bu sahil bandı Samsunluya adeta kapatılmış ve deniz kenti Samsun’da denize ulaşabilmek Samsunluların en az 10-12 Km. şehirden uzaklara gitmesi gerekiyordu.
Bu gerçeği göz önüne alan SAM-SEV Yönetimi hazırladığı bir projeyi “SAHİLİMİ İSTİYORUM” adıyla gündeme taşıyordu. Proje Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz tarafından ve dönemin Valisi Sayın Muammer Güler tarafından da destek buluyordu.
Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarının da katıldığı bir toplantıda proje ilk kez resmi olarak açıklanıyordu. Sahilde ki demiryollarının asgariye indirilecek, dolgu alanının deniz tarafı yeşil alan olarak düzenlenecek, yaratılacak gezinti alanları ve temizlenerek yeniden düzenlenecek sahil bandı ile Samsunlunun denize ulaşması ve bu alanda deniz ile buluşması sağlanacaktı.
Ancak dolgu alanı, TCDD gibi “Devlet içinde devlet” olarak algılanan bazı kamu kurumlarını ve DLH gibi liman alanında yapılacak her türlü düzenlemeye onay vermesi gereken kurumları aşmak kolay iş değildi.
SAM-SEV’E ilk soru, ” Siz bu projenin neresinde olacaksınızdı. SAM-SEV’İN cevabı, ” Biz kamuoyu desteğini sağlayacak ve sizlerin önünü açacağız” oluyordu. SAM-SEV’İN, bir imza kampanyası başlatarak Samsunlunun bu projeye desteğinin sağlanacağını açıklaması ile Valimiz Sayın Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ilk imzaları atarak imza kampanyasını başlatıyordu.
Mecidiye Caddesi ile Çiftlik Caddesinde açılan imza kampanyası Samsunludan büyük bir destek görüyor ve bir ay gibi kısa bir sürede tam 40.000 imza toplanıyordu. Bu desteği arkasında gören Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz hızlı bir şekilde sahil düzenlemesine başlıyor ve Valimiz Sayın Muammer Güler’de kamu kurumlarının engellemeleri sorununu çözüyordu.
Sonuçta proje sahibi olarak bizlerinde hayal edemediği bir sahil bandı çok kısa bir sürede Samsunlunun kullanımına sunuluyordu. Günümüzde ise bu projenin devamı olan yeni düzenlemeler hem doğu, hem de batı parkta sürüyor.
Bu konuda projeyi büyük bir cesaret ve kararlılıkta sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’a ve Devletin bir Valisinin bir kent için ne kadar önemli görevler yapabileceğini gösteren O dönemin Valisi Sayın Muammer Güler’e Samsunlular adına teşekkürü borç biliyoruz.

© 1988-2024 SAM-SEV | Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı | Tüm hakları saklıdır