Rekor Türk Bayrağı Samsun’da

İstanbul Şişli Belediyesi Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül Cumhuriyet’imizin 80.yıl kutlamalarında kullanılmak üzere 4500 m. Uzunluğunda 4 metre genişliğinde bir Türk bayrağı yaptırır. Bu bayrak 29 Ekim 2003 Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında Şişli Meydan’ında açılarak katılan İstanbulluların elleri üzerinde Taksim meydanına kadar marşlar eşliğinde taşınır. Tören 100.000 İ aşkın İstanbullunun coşkulu katılımının yarattığı görkemli tablo televizyonları aracılığı ile tüm Türkiye ve dünyaya duyurulur.

Bu bayrak o güne kadar dünya üzerinde bulunan en uzun bayraktır. Bu özelliği ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanır. Onun adı artık” REKOR TÜRK BAYRAĞI’DIR.” 29 Ekim 2003 Cumhuriyet Bayramı gecesi Kanal D’ de yayınlanan “GENÇ BAKIŞ” programında da gündeme getirilmiştir. Program sırasında bu bayrağın ne yapılacağı sorulduğunda, Sayın Sarıgül Samsun’a yakışır cevabını vermiştir. Bunun üzerine canlı yayına çok sayıda il bağlanarak rekor Türk bayrağı’nı kendi kentlerine istemiştir.

Bunun üzerine gece saat 01.30 da telefon ile canlı yayına bağlanan SAM-SEV Başkanı SADİ SUBAŞI Rekor Türk Bayrağı Samsunlular adına istemiştir. Bayrağın Samsunlular tarafından hak ettiği gibi saklanacağını ve Samsun’da da 19 Mayıs törenlerinde açılarak aynı coşkunun Samsun’da da yaratılacağı sözünü vermiştir. Bir yıl süren uzun görüşmeler sonun da yapılan protokol doğrultusunda Rekor Bayrak 18 Mayıs 2004 tarihinde Samsun’a getirilmiş ve 19 Mayıs 2004 ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI kutlama programına kapsamına alınmıştır.
19 Mayıs 2004 akşamı saat 17.00 de Uğur Mumcu park’ında açılarak katılan 100.000 aşkın Samsunlunun ellerinde ve marşlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanına kadar taşınmıştır.

© 1988-2024 SAM-SEV | Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı | Tüm hakları saklıdır