OMV Samsun’un SAMSEV Ziyareti

OMV Samsun Genel Müdürü Korkut Öztürkmen Samsev’i ziyaret etti.

Samsun Kamuoyunu uzun zamandır meşgul eden OMV şirketinin Terme/Kozluk’ta yaptıkları Doğal Gazlı çevrim santrali hakkında bilgi verdiler.

Toplantıda Sayın Öztürkmen, sürecin başından bu yana genellikle kendi işleri ile uğraştıklarından kamuoyuna yeterli bilgi aktaramadıklarını, bu sebeple bilgi eksikliklerinin doğduğunu, bunu gidermek için de ilk elden kendilerini anlatmanın doğru olacağı düşüncesi ile bu toplantıları düzenlediklerini ifade ettiler.

Devamında OMV şirketinin çok uluslu bir kuruluş olduğunu, Türkiye yatırımlarına stratejik baktıklarını ve büyümek için doğru yerde olduklarını ifade etti.  Terme/Kozluk’ta yapımı süren tesiste ülkemizin her yıl artarak devam eden elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlı alınan yatırım kararının doğru olduğunu ve benzerleri arasında %60 oran ile en verimli tesis olduğunu söyledi.

Samsev Başkanı Rüştü Araboğlu, vakfın Samsun odaklı çalıştığını, siyaset gözetmeksizin kent menfaatleri adına fikir beyan ettiklerini, yatırıma ve sermayeye karşı olmadıklarını ifade ederek Samsev’in çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Kent menfaatleri doğrultusunda zaman zaman diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaptıklarını da ekleyerek, şu an faal olan Samsun Çevre Birliktelinin de üyesi olduklarını ifade etti.

Devamında OMV Samsun yatırımı ile ilgili kaygılarını paylaştı.

Bu azamette bir tesisin neden 1.sınıf tarım arazisi üzerine yapıldığını anlayamadıklarını, salınacak gazlar ile bölgenin asit yağmurlarına maruz kalacağını, iklim değişikliklerine neden olan sera etkisine katkısı olacağı, soğutma suyunu denizden alması durumunda da balık popülasyonunun zarar göreceği endişelerinii taşıdıklarını söyledi.

Öte yandan tesisin çalışması ile birlikte kente yönelik istihdam da yaratmayacağını düşündüklerini söyledi.

Bunun üzerine Sayın Öztürkmen, Samsev Yönetim Kurulunu Terme/Kozluk tesislerine davet ederek, verecekleri bilgiler ile kaygılarını gidereceklerine inandıklarını ifade etti.

Samsev Başkanı Rüştü Araboğlu ise müzakerenin her zaman olumlu sonuçlar getireceğine inandığını, bu nedenle yaptıkları ziyaret için teşekkür ederek, sayın genel müdürün yaptığı daveti kabul etti.

© 1988-2024 SAM-SEV | Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı | Tüm hakları saklıdır