Engelliler Haftası basın açıklaması

Engelliler Haftası 10–16 Mayıs tarihleri arasında Ülkemiz ve Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Engellilik, kişinin doğuştan veya sonradan meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerinin belli bir kısmını yitirmesiyle oluşmaktadır. Günümüzde Engellilik toplumun en önemli sorunları arasında yer almaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek ve tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamak, çağdaş devlet olmanın en önemli göstergelerindendir. Bundan dolayı Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ve bütün vatandaşlarımız, Devletimizin yürüttüğü çalışmalara gereken desteği vermelidirler. Bu konuda yapılacak çalışmalar, insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının anlamlı bir ifadesi olacaktır.

Bu anlamda Samsun Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı(SAMSEV) olarak bizler, Vakfımızın tüzüğünde yer alan ana konulardan biri olan Spor başlığı altında, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA)’nın açtığı Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal İçerme Mali Destek Programına JUDOWN Down Sendromlu Çocukların Judo Eğitimi İle Rehabilitasyonu”adlı projemiz ile başvuru yaptık ve Projemiz geçen hafta OKA tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Sayın Valimiz Hüseyin AKSOY’ un talimatları ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar sonucu İlimizde tahmini 300 kişinin Down Sendromlu olduğu tespit edilmiştir. Projemiz kapsamında; yönetim kurulu üyemiz ve proje koordinatörümüz Alp ARSLAN’ın koordinatörlüğünde yönetim kurulu üyelerimiz başta olmak üzere tüm üyelerimizin de katılımı ile, 12 ay boyunca, 30 adet Down’lu çocuğumuzun JUDO ile rehabilitasyonunu gerçekleştirmeye çalışacağız.

Böylece; Türkiye’de ilk defa bir yandan Down Sendromlu çocuklarımızın JUDO ile rehabilitasyonu gerçekleştirilirken, hem aileleri ile aralarındaki iletişimi güçlendireceğiz hem de çocuklarımızın kendine olan güvenlerini geliştirerek yaşamlarını daha kolay idame ettirebilmelerine katkı sağlayacağız. Bu proje ile ayrıca Down sendromluların ve JUDO sporunun da toplum içinde farkındalığının arttırılması sağlanacaktır.

Engelliler Haftası münasebetiyle; engelli vatandaşlarımıza karşı toplum nezdinde karşılaşılan önyargıların kırılmasını ve engelli vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve güvenli bir hayat sürmesini diliyoruz.

Saygılarımızla…

SAMSUN SPOR EĞİTİM VE TANITIM VAKFI
YÖNETİM KURULU

© 1988-2024 SAM-SEV | Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı | Tüm hakları saklıdır