19 Mayıs Yürütme Kurulu Basın Bildirisi

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’nün,  Başkent dışında yapılan 19 Mayıs stadyum kutlamalarının kaldırılması ve sadece okulların içerisinde yapılacak törenler ile kutlanması konusunda yayımladığı genelge, kamu vicdanını rahatsız ettiği gibi vatansever Türk halkını da derinden yaralamıştır.

Konu ile ilgili olarak bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları, Ülkemiz için taşıdığı önem kadar, Kentimiz için de özel bir anlamı olan 19 Mayıs kutlamalarının, eskisinden daha coşkulu kutlanabilmesini sağlamak amacıyla, kararlılıklarını ve birlikte hareket etme iradelerini ortaya koyarak, bu yöndeki çalışmalarını sürdürmek üzere, 19 Mayıs Kutlamaları Platformu adında sivil bir inisiyatif oluşturmuşlardır.

Toplam 38 Kuruluşun yer aldığı 19 Mayıs Kutlamaları Platformu olarak; Ortaya çıkan görüşlerin aşağıdaki bildiri ile kamuoyu ile paylaşılması benimsenmiştir.


KAMUOYU DUYURUSU

Millî bayramlar, bir ulusu oluşturan bireylerin, birlik ve beraberlik duygusunu en yoğun olarak yaşadıkları günlerdir. Böyle günlerde bireyler, dayanışma ruhu içerisinde, aidiyet duygusunu en üst düzeyde yaşarlar…

Ülkemizin Cumhuriyet tarihi de, anılmaya ve kutlanmaya değer bu tür büyük olaylarla doludur. Bu önemli olaylar arasında yer alan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı “, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da Anadolu topraklarına ayak bastığı ve Türk Millî Mücadele’sini başlattığı gündür. Ülkemizin kurtuluş tarihinde bizzat Mustafa Kemal’in sözleri ile “Ülkenin kurtuluş tarihi 19 Mayıs 1919’dur” ifadeleri vardır.

Bu nedenle;

1- Bir ulusu oluşturan ortak değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması bakımından temel bir işlevi olan, toplumsal bütünleşme duygusunu zedeleyecek mahiyette ve milli bayramların gücünü azaltacak olan bu yanlış karar düzeltilmelidir.

2- Milli bayramlar, yalnızca okulların içinde kutlanamayacak kadar değerli ve anlamlı günlerdir. Bu özel günler, çeşitli edebi, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler düzenlenerek ve Sivil Toplum Örgütlerinin de katkılarıyla topluma mal edilerek kutlanmalıdır.

3- 19 Mayıs Kutlamaları Platformu, 19 Mayıs kutlamalarının ulusal düzeyde ve eskisinden daha coşkulu bir şekilde kutlanabilmesi için her türlü çabayı gösterecektir. Bu çabalar sonuç vermediği takdirde tamamen sivil inisiyatif olarak kutlama etkinlikleri düzenlenecektir. Bu çalışmaların Samsun’dan başlatılması ayrıca önem taşımaktadır.

4- 19 Mayıs tarihinin Samsun için özel bir önemi vardır.

Samsun Milli mücadelenin ilk tohumlarının atıldığı kenttir. Samsun kenti, 19 Mayıs ile özdeşleşmiştir. Samsun’dan bahsedilirken “19 Mayıs Kenti Samsun” ifadesi kullanılmaktadır.

19 Mayıs etkinlikleri Milli bayram olarak ilan edilmeden önce, ilk olarak 19 Mayıs 1926 tarihinde ve Samsun halkının arzusu ile “Gazi Günü” olarak Samsun’da kutlanmaya başlanmıştır. 1938 yılına kadar kesintisiz olarak bu haliyle süren kutlamalar, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği ile bu yıldan itibaren “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak tüm yurtta kutlanmaya başlamıştır.

Bu nedenlerle;

Gençlik ve Spor Bayramlarının, Samsun’da her zaman diğer kentlerden daha farklı ve coşkulu olarak kutlanmaya devam etmesi,  ülkemiz Cumhuriyet tarihindeki yeri ve taşıdığı misyonu ile önemli ve önceliklidir.

19 Mayıs Kutlamaları Platformu olarak; Kamuoyunu ve tüm toplumsal kuruluşları, 19 Mayıs kutlamaları için başlattığımız girişimi desteklemeye, Milli Eğitim Bakanlığımızı konuyu bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


19 MAYIS KUTLAMALARI PLATFORMU

SAMSUN SPOR EĞİTİM VE TANITMA VAKFISAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI

SAMSUN TİCARET BORSASI BAŞKANLIĞI

MİMARLAR ODASI SAMSUN ŞUBESİ

MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI SAMSUN ŞUBESİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI SAMSUN ŞUBESİ

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI SAMSUN ŞUBESİ

TMMOB SAMSUN İL KOORDİNASYON KURULU

ATAKUM KENT KONSEYİ

İLKADIM KENT KONSEYİ

SAMSUN KÜLTÜR SANAT PLATFORMU DERNEĞİ

KARADENİZ SANAYİCİ İŞADAMLARI FEDERASYONU

SAMSUN GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ SAMSUN ŞUBESİ

ATATÜRK KÜLTÜR VAKFI

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERN. SAMSUN ŞB.

TSO KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU BAŞKANLIĞI

TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERN. SAMSUN ŞB.

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ SAMSUN ŞB.

ÜRK KADINLAR BİRLİĞİ SAMSUN ŞUBESİBİYOLOGLAR DERNEĞİ SAMSUN ŞUBESİ

AKADEMİK ELEMANLAR DERNEĞİ

KARADENİZ ROTARY KULÜBÜ

ATAKUM ROTARY KULÜBÜ

SAMSUN LİONS KULÜBÜ

ATAKUM LİONS KULÜBÜ

SAMSUN SOROPTİMİST DERNEĞİ

SAMSUN YEREL TARİH GURUBU

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ

KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ

KÖY ENTİTÜSÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

SAMSUN EĞİTİM DERNEĞİ

MAARİF KOLEJİ VE ANADOLU LİSESİ MEZ.DERN.

19 MAYIS LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

TİCARET LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

ONDOKUZMAYISLILAR DERNEĞİ

TÜKODER ATAKUM ŞUBE BAŞKANLIĞI

SAMSUNLU SANATÇILAR DERNEĞİ

SAMSUN TURİZMCİLER DERNEĞİ

© 1988-2024 SAM-SEV | Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı | Tüm hakları saklıdır